YEAR

DUX

PROXIME

ACCESSIT

ALTER

EMERITUS

 

Top academic student

The Dux Cup donated by Mr. & Mrs. E.P. Aderman from 1964.

Principal’s Dux Medal

From 1991 the N.P.West Rotary Club medal

Runner-Up to the Dux

*Blume Cup donated by Mrs. C and Mr. D. Blume for Academic Excellence for the student who, by their outstanding performance achieved runner-up to the Dux.

Awarded from 1993.

First in subjects not taken by the Dux.

Cup donated by

Mrs. J.A. Connor in 1976.

*Anna McGrath award from 1981

1964

Renny Snell

 

 

1965

Kathryn Procter

 

 

1966

Dorothy Beardmore

 

 

1967

Philip Alley &

Alastair MacGibbon

 

 

1968

Christina McPhail

 

 

1969

Michael Collier

 

 

1970

Graeme Whittaker

 

 

1971

Andrew Stedman

 

 

1972

Malcolm Giles

 

 

1973

Stephen Hutton

 

 

1974

Murray Reid

 

 

1975

Linda Ball

 

Sally Cagienard

1976

Michael Petrove

 

John Green

1977

Geoffrey Putt

 

Kaye McKenzie

1978

Christine Greiner

 

Patricia Eames

1979

Dianne Knapman

 

Michael Kaye

1980

John Ansell

 

Anna McGrath

1981

Sarah Read

 

Katrina Brosnan  *

1982

Mark Honeyfield

 

Jennifer Ducker

1983

Donna Leong

 

Lee McKenzie

1984

David Salisbury

 

Darin O’Keeffe

1985

Greg Finch

 

Grant Neely

1986

Michael Walker

Meng Swee Lim

Andrew Ginever

1987

Alan Greenhead

Shane Dye

Heather Bassett

1988

Andrea Murray

Catherine Brooker

Peter Blyde &

Neill Rea

1989

Kristin Holm

Prakriti Gopinathan

Rachel Park

1991

Sanjo Kuindersma

Philippa Butler Jessica Nicholson

1992

Alison Blume

Malcolm Fergusson Daniel Gill

1993

Stephen Butler

Nigel Thomson   * Nichola Young

1994

Zoe Priestley &

Dion Blackler

Shannon Austin  

1995

Carmel Jacobs

Hayley Sissarich

Rachel Walker

1996

Jill Tippett

Sarah-Jane Thorstensen

Shannan Novak

1997

Marnie Carter

James Robinson

Inga Boyd

1998

Suzanne McCarthy

William Lewis

William Lewis

1999

Emily Miller &

Timothy Bedford

Maria Priestly

Michelle Soulsby

2000

Claire Charteris

Philippa Berry

 

2001

Tessa Versteeg

Sarah Bingham

Laura Sommerville

2002

Lisa Kerr

Elizabeth Trevathan

Amanda Brien

2003

Monica Pitman

Albie Vosseler

 

2004

Frances Doran

Sally Van der Hulst

Phil Sanders

2005

Gwendoline Taylor

Duncan MacDiarmid

 

2006

Amy McLeod

Claire Aiello

Jacob Waitere

2007

Kristy Bradley

Andrea Bruce

 

2008

Sam Burton &

Tod Rookes

Mathew Dickey

No award

2009

Bethany Lowe

Andrea Brewster

No award

2010

Harry Graham

Jacob Burton

Samuel Clyma

2011

Regan Clarke

Emma Glucina

 

2012

Callum Johns

Aidan Clarke &

Roxanne Pope

 

2013

Lucy Wilson

Jasmin Warren

 

2014

Sarah Messenger

Ashlin McAlpine

 

2015

Teia Wallace

Siany O’Brien

 

2016

Anya Wangsuwan

Resus Reyes

 

2017

Rhett McAlpine

Hikaru Han

 

2018

Adelaide Campbell

Katie Pullen

 

2019

Roan Upson

Tane Whitehead

 

2020