N.Z. Senior Representatives

 

Year of Achievement

First Name

Surname

Year of enrolment

Sport

1969

Barnett

Bond

1964

Swimming

 

 

 

 

 

1970

Fran

Dove

1965

Gymnastics

1971

Ross

Fraser

1964

Surf Life Saving

1972

Kelvin

Hunt

1968

Boxing

1973

Sandra

Drake

1965

Kayaking

1973

Irene

Krutz

1966

Kayaking

1973

Gary

Peterson

1961

Speedway Motorcycle

1974

Alan

Holdt

1961

Yachting

1977

Paul

Ballinger

1967

Cross Country

1977

James

Robson

1972

Judo

1978

Linda

Whittle

1976

Rhythmic Gymnastics

 

 

 

 

 

1981

Peter

Cox

1960

Cycling

1981

John

Lovell

1971

Surfing

1981

Bruce

Telford

1977

Judo

1982

Michelle

De Bruyn

1979

Soccer

1983

Paul

Ballinger

1967

Athletics

1983

Ngaire

Drake

1962

Athletics

1984

Jacqueline

Clark

1975

Cricket

1986

Nigel

Ball

1975

Windsurfing

1986

Helen

Barrett

1983

Marathon Swimming

1986

Sue

Dannefaerd

1973

Water Skiing

1987

Jennine

Alchin

1987

Speed Skating

1987

Linda

Ball

1971

Orienteering

1987

Blair

Telford

1979

Bobsleigh

1988

Noel

Huggard

1971

Rifle & Pistol Shooting

1989

Nigel

Ball

1975

Triathlon

1989

Wayne

Holdt

1971

Yachting

1989

Greg

Jans

1967

Archery

1989

Mark

Scheib

1980

Kayaking

 

 

 

 

 

1990

Murray

Barrett

1981

Royal Life Saving

1990

Ross

Wilson

1982

Cross Country

1991

Greg

Ball

1974

Yachting

1991

Tim

Mason

1987

Wave Riding

1991

Mark

Scheib

1980

Surf Life Saving

1991

Julie

Murray

1978

TaeKwondo

1992

Alan

George

1964

Speedway

1992

Motu

Mataa

1990

Surfing

1992

Lynette

Olsen

1977

Parafed

1992

Lisa

Wilson

1980

Netball

1995

Craig

Ashman

1980

Surf Life Saving

1995

Ryan

Street

1989

Surf Life Saving

1995

Carol

Trigger

1989

Surf Life Saving

1995

Richard

Lister

1987

TaeKwondo

1996

Jonathon

Hayman

1990

Special Olympics

1996

Etu

Tokotaua

1984

Special Olumpics

1997

Nicole

Gardiner

1986

Basketball

1997

Heelan

Tompkins

1991

Equestrian

1998

Jason

Rickerby

1990

Inline Hockey

1998

Michael

Thornhill

1989

Special Olympics

1999

Dillon

Boucher

1989

Basketball

1999

Willie

Talau

1991

Rugby League

1999

Rachel

Trubnick

1989

Special Olympics

 

 

 

 

 

2000

Shane

Jones

1991

Yachting

2002

Nick

Daly

1997

Wrestling

2002

John

Gabites

1994

Volleyball

2002

Rebecca

Reidy

1997

Beach Volleyball

2004

Rebecca

Reidy

1997

Volleyball

2004

Jared

Wilson

1995

Beach Volleyball

2004

Matthew

Cameron

2001

BMX

2006

Amy

Laird

1995

Mountain Biking

2008

Jennifer

O’Connor

1989

Mountain Biking

2007

Claire

Aiello

2002

Inline Hockey

2007

Russell

Watson

1996

Beach Volleyball

2009

Ryan

Leatham

1997

Yachting

2009

Amanda

McGregor

1986

Archery

 

 

 

 

 

2011

Jessie

Muggeridge

2003

Volleyball

2012

Paul

Francis

1972

Paralympics

2013

Scott

Hodges

1996

Yachting

2013

Mark

Francis

1986

Ten Pin Bowling

2016

Steve

Gooch

1981

Darts

2016

Michelle

O’Doherty

1996

Roller Skating

2017

Cory

Bedford

2013

Roller Hockey

2018

Denis

Leatham

1970

Yachting