N.Z. Senior Championships/Titles

 

Year of Achievement

First Name

Surname

Year of enrolment

Sport

1965

Stephen

Bond

1964

Swimming

1968

Barnett

Bond

1964

Swimming

1968

Lynette

Dryden

1965

Surf Life Saving

1968

Raewyn

Dryden

1960

Surf Life Saving

1968

Alan

Holdt

1961

Yachting

1968

Karoline

Nodder

1967

Surf Life Saving

1968

Sue

Pearson

1965

Surf Life Saving

1969

Lance

Slight

1964

Yachting

1969

Bruce

Young

1962

Yachting

 

 

 

 

 

1970

Suzanne

Johnson

1967

Gymnastics

1971

Ross

Fraser

1964

Surf Life Saving

1971

Barbara

Keenan

1967

Kayaking

1971

Irene

Krutz

1966

Kayaking

1972

Sandra

Drake

1965

Kayaking

1973

Geoff

Fraser

1964

Surf Life Saving

1974

Peter

Cox

1960

Cycling

1974

Alastair

Flett

1965

Surf Life Saving

1975

Graeme

Haase

1964

Surf Life Saving

1975

Greg

Jans

1967

Surf Life Saving

1975

Neville

Nodder

1969

Surf Life Saving

1975

Wayne

Paul

1967

Surf Life Saving

1976

Paul

Ballinger

1967

Athletics

1976

Paul

Ballinger

1967

Cross Country

1976

Ross

Thomson

1969

Surf Life Saving

1978

Alan

Innes

1966

Rugby

1978

Mark

Neal

1971

Surf Life Saving

1978

John

Paul

1965

Surf Life Saving

1978

Mark

Thomson

1970

Rugby

1979

Linda

Whittle

1976

Gymnastics

 

 

 

 

 

1980

Bruce

Dalgleish

1970

Surf Life Saving

1980

Julie

Dawrant

1976

Water Skiing

1980

Terry

Sole

1971

Rugby

1980

Mark

Thomson

1970

Surf Life Saving

1981

Vicki

Eaton

1978

Surf Life Saving

1981

Kim

Jennings

1976

Surf Life Saving

1981

Virginia

Winder

1976

Surf Life Saving

1983

Russell

Glentworth

1977

Surf Life Saving

1983

Boyd

Nodder

1974

Surf Life Saving

1984

Helen

Barrett

1983

Surf Life Saving

1987

Sue

Dannefaerd

1973

Water Skiing

1987

Scott

Reid

1977

Surf Life Saving

1987

Mark

Scheib

1980

Surf Life Saving

1987

Noel

Huggard

1971

Rifle & Pistol Shooting

1988

Julie

Murray

1978

TaeKwondo

1988

Mariea

Martin

1968

Softball

1989

Wayne

Holdt

1971

Yachting

1989

Wendy

James

1984

Surf Life Saving

1989

Greg

Jans

1967

Archery

1989

Mark

Scheib

1980

Kayaking

 

 

 

 

 

1990

Gregory

Ball

1974

Yachting

1990

Jeffrey

Scouller

1981

Kayaking

1990

Jeffrey

Scouller

1981

Surf Life Saving

1991

Karen

Copestake

1984

Surf Life Saving

1991

Roger

Louwman

1981

Yachting

1991

Alan

Malloy

1973

Lawn Bowls

1992

Peter

Ansell

1974

Drag Racing

1992

Craig

Ashman

1980

Surf Life Saving

1992

Murray

Barrett

1981

Surf Life Saving

1992

Phillip

Bridge

1976

Surf Life Saving

1992

Ryan

Brown

1988

Karate

1992

Alan

George

1964

Speedway

1992

Motu

Mataa

1990

Surfing

1993

Leanne

Erb

1984

Rowing

1993

Tony

Knofflock

1980

Yachting

1993

Graeme

Riddick

1964

Yachting

1994

Rodney

O’Connor

1987

Motorcycle Racing

1994

Richard

Lister

1987

Taekwondo

1995

Dillon

Boucher

1989

Basketball

1995

Graham

Paul

1960

Yachting

1995

Chris

Allan

1991

Surf Life Saving

1995

Jamie

Stewart-McDonald

1989

Surf Life Saving

1995

Ryan

Street

1989

Surf Life Saving

1995

Carol

Trigger

1989

Surf Life Saving

1996

Stephen

Casey

1992

Yachting

1996

Rhys

Clark

1991

Surf Life Saving

1996

Amber

Erueti

1989

Surf Life Saving

1996

Michelle

Walker

1994

Surf Life Saving

1997

Ronald

Rumbal

1984

Mountain Biking

1997

Andrew

Russell

1983

Volleyball

1997

Andrew

Cronin

1998

Surf Life Saving

1998

Darren

James

1980

Surf Life Saving

1998

Heelan

Tompkins

1991

Equestrian

1998

Sonia

Whitmore

1996

TaeKwondo

1999

Michelle

Cronin

1994

Surf Life Saving

1999

Robert

Takerei

1993

Thai Boxing

 

 

 

 

 

2002

Rick

Walsh

1976

Surf Life Saving

2003

Jessica

Terrill

1996

Surfing

2003

Laressa

Robson

1999

Surf Life Saving

2003

Chelsea

Brouwers

1999

Surf Life Saving

2004

Steven

Gooch

1981

Darts

2004

Chantelle

Ngaia

1999

Netball

2004

Dominic

Cooksley-Gruys

2002

Kartate-JKANZ

2005

Len

Walker

1962

Yachting

2005

Rebecca

Reidy

1997

Volleyball

2007

Ji Soo

Oh

2006

Golf (Strokeplay)

2008

Toby

FitzPatrick

2000

Wrestling

2009

Amanda

McGregor

1986

Archery

 

 

 

 

 

2011

Eric

Kemsley

1965

Yachting

2011

Scott

Hodges

1996

Yachting

2012

Matthew

Cameron

2001

BMX

2013

Amy

Laird

1995

Mountain Biking

2015

Molly

Lumb

2012

Equestrian

2015

Joanna

Cooper

1989

Brazilan Jiu-jitsu

2015

Toby

FitzPatrick

2000

Brazilan Jiu-jitsu

2015

Barney

FitzPatrick

1996

Wrestling

2015

Aidan

Zittersteijn

2014

Indoor Bowls

2016

Gloria

Shaw(Rowlands)

1963

Lawn Bowls