N.Z. Junior Championships/Titles

 

Year of Achievement

First Name

Surname

Year of enrolment

Sport

1965

Christine

Walker

1966

Roller Skating

1966

Colleen

Mack

1964

Roller Skating(Indoor)

1966

John

Stockwell

1962

Roller Skating(Indoor)

1967

Suzanne

Johnson

1967

Gymnastics

1967

Peter

Loader

1969

Roller Skating

1968

Fran

Dove

1965

Gymnastics

1968

Wayne

Hildred

1968

Darts

1969

Geoff

Fraser

1964

Surf Life Saving

1969

Ross

Fraser

1964

Surf Life Saving

1969

Kelvin

Hunt

1968

Boxing

1969

Russell

Moffat

1968

Swimming

 

 

 

 

 

1971

Greg

Jans

1967

Surf Life Saving

1971

Neville

Nodder

1969

Surf Life Saving

1971

Wayne

Paul

1967

Surf Life Saving

1971

Ross

Thomson

1969

Surf Life Saving

1972

Bruce

Dalgleish

1970

Surf Life Saving

1972

Russell

Moffat

1968

Surf Life Saving

1972

Mark

Neal

1971

Surf Life Saving

1972

John

Thomson

1969

Surf Life Saving

1972

Mark

Thomson

1970

Surf Life Saving

1973

Phil

Thomson

1971

Surf Life Saving

1974

Paul

Francis

1972

Yachting

1974

James

Robson

1972

Judo

1975

Janet

Babe

1974

Surf Life Saving

1976

Adrian

Butler

1970

Weight Lifting

1976

Ross

Fraser

1964

Rugby

1976

Steven

Jans

1973

Surf Life Saving

1977

Julie

Dawrant

1976

Water Skiing

1977

Bruce

Harold

1974

Surf Life Saving

1977

Neville

Jans

1974

Surf Life Saving

1979

Paul

Courtney

1976

Surf Life Saving

1979

Scott

Reid

1977

Surf Life Saving

1979

Rik

Walsh

1976

Surf Life Saving

 

 

 

 

 

1980

Bruce

Telford

1977

Judo

1981

Russell

Glentworth

1977

Surf Life Saving

1981

Warren

Smart

1976

Surf Life Saving

1983

Darrin

Harold

1979

Surf Life Saving

1983

Craig

Parker

1981

Surf Life Saving

1983

Gary

Parker

1981

Surf Life Saving

1983

Brett

Way

1981

Surf Life Saving

1984

Craig

Ashman

1980

Surf Life Saving

1984

Murray

Barrett

1981

Surf Life Saving

1984

Sue

Dannefaerd

1973

Water Skiing

1984

Blair

Telford

1979

Surf Life Saving

1985

Grant

Malloy

1974

Lawn Bowls

1985

Ryan

Burt

1985

Archery

1985

Dwight

Murfitt

1997

Rugby

1985

Daryl

Plimmer

1981

Surf Life Saving

1985

Lindsay

Thomson

1975

Rugby

1986

Jennine

Alchin

1987

Speed Skating

1986

Grant

Fraser

1986

Wrestling

1986

Darren

James

1980

Surf Life Saving

1986

Angela

Koot

1985

Speed Skating

1986

Amanda

McGregor

1986

Archery

1986

Sharlene

Wilson

1986

BMX

1987

Bruce

Capper

1984

Surf Life Saving

1987

Jamie

Clark

1986

Archery

1987

Ross

Wilson

1982

Athletics

1989

Tina

Barwick

1987

Surfing

1989

Julie

Withers

1987

Equestrian

1989

Daniel

Jans

1990

Archery

1990

Toni

Walsh

1983

Netball

1990

Luke

Selby

1988

Surfing

1990

Lisa

Wilson

1980

Netball

1990

Kylee

Hutton

1987

Archery

1990

Craig

Rumbal

1987

Surfing

1991

Ryan

Brown

1988

Karate

1992

Anthony

Barkley

1989

Golf

1992

Lena

Blain

1988

Surfing

1992

Mervyn

Harvey

1982

Rugby

1992

Darren

Mann

1982

Rugby

1992

Motu

Mataa

1990

Surfing

1992

Grant

Paterson

1978

Rugby

1992

Claire

Tompkins

1990

Equestrian

1992

Heelan

Tompkins

1991

Equestrian

1994

Guy

Honnor

1989

Surf Life Saving

1994

Simon

Plant

1990

Surf Life Saving

1995

James

Riley

1999

Swimming

1995

Nicholas

Whiting

1983

Rugby

1996

Ricky

Fox

1996

Roller Hockey

1996

Douglas

Booth

1998

Roller Hockey

1997

Chris

Allan

1991

Surf Life Saving

1997

Rhys

Clark

1991

Surf Life Saving

1997

Nigel

Hales

1982

Volleyball

1997

Antony

Joe

1983

Volleyball

1997

Mark

Neilson

1990

Rugby

1997

Nigel

Thomson

1989

Volleyball

1997

Michelle

Walker

1994

Surf Life Saving

1997

Sonia

Whitmore

1996

Taekwondo

1997

Shayne

Williams

1996

Softball

1998

Crispin

Andrews

1997

Thai Boxing

1998

Joanna

Demetriou

1996

Speed Skating

1999

Brad

Hart

1998

Surfing

1999

Manu

Hay-Vega

1997

Softball

1999

James

Jenkins

1996

Softball

1999

Jessica

Terrill

1966

Surfing

1999

Jean

Tompkins

1995

Equestrian

1999

Jenna

Thomas

1999

Karate

1999

Trent

Cox

1995

Inline Hockey

1999

Heydon

Bartlett

1995

Inline Hockey

1999

Jason

Rickerby

1990

Inline Hockey

1999

Ashley

Goodwin

1989

Inline Hockey

1999

Aaron

Wilks

1988

Inline Hockey

 

 

 

 

 

2000

Chantelle

Ngaia

1999

Netball

2000

Aloha

Moore

2000

Mountain Biking

Orienteering

2000

Heather

Sanderson-Collins

2000

Mountain Biking

Orienteering

2000

Garan

Sinclair

1996

Mountain Biking

Orienteering

2002

Eli

Paurini

1998

Basketball

2003

Chelsea

Brouwers

1999

Surf Life Saving

2003

Laressa

Robson

1999

Surf Life Saving

2004

Calum

Ross

2004

Water Skiing

2004

Matthew

Thomas

2001

Equestrian

2004

Hanan

Pillette

2001

Inline Hockey

2004

Jayden

Hill

2002

Inline Hockey

2004

Reuben

Brown

2003

Inline Hockey

2004

Jaden

Murphy-Pine

2003

Inline Hockey

2005

Samantha

Everest

2003

Equestrian

2006

Kallum

Jury-Field

2002

Archery

2006

Mathew

Dickey

2004

Equestrian

2006

Ji Soo

Oh

2006

Golf (Match play)

2007

Toby

FitzPatrick

2000

Wrestling

2008

Rhys

Izett

2005

Brazilian Jiu-jitsu

2008

Hayley

Gedye

2006

BMX

2008

Hayden

Marshall

2007

Squash

2009

Tim

Hook

2004

Beach Volleyball

2009

Catherine

West

2008

Equestrian

2009

Cameron

Brewster

2009

BMX

2009

Kelly

Marshall-Smith

2008

Judo

2010

Caroline

Beckman

2003

Equestrian

2010

Darele

Martin

2006

Equestrian

2011

Anna

Hinton

2008

Equestrian

2012

Keegan

Joe

2015

Surf Life Saving

2015

Jayden

Monaghan

2011

Beach Volleyball

2014

Adam

Baldwin

2013

8 Ball

2014

Keegan

Joe

2015

Beach Volleyball

2014

Libby

Houghton

2015

Beach Volleyball

2015

Aidan

Zittersteijn

2013

Indoor Bowls

2017

Chloe

Knight

2015

Volleyball

2017

Larissa

Wilkinson

2015

Volleyball

2018

Mitchell

McLachlan

2018

Equestrian

2018

Ryan

Clough

2015

Kayaking

2018

Ryan

Clough

2015

Surf Life Saving

2019

Josh

Houghton

2019

Motocross

Cross Country